Profilaktyka

 

Profilaktyka przy hemoroidach opierać się będzie głównie na właściwym odżywianiu. Dieta powinna być uboga w tłuszcze zwierzęce i białka, a bogata w błonnik wpływający korzystnie na pracę jelit.

Dieta przy hemoroidach

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na żylaki odbytu jest niewłaściwy tryb życia. Ruch, nawet w najmniejszym stopniu wzmaga metabolizm i przyczynia się do prawidłowego procesu trawienia. Ponadto otyłość jest jedną z przyczyn guzków krwawniczych, podobnie jak praca w pozycji siedzącej, dlatego tak ważne jest aktywność fizyczna.

Unikać należy także zbyt długiego siedzenia podczas wypróżniania, co wymaga intensywnego napinania mięśni brzusznych i może doprowadzić do przeciążenia.

Równie ważne jest dbanie o higienę okolic odbytu. Dostępne na rynku środki czystości, żele intymne, mydła antybakteryjne lub z dodatkiem wyciągu z nagietka, kory dębu czy rumianku pozwalają na odpowiednią pielęgnację tej sfery. Również, należy pamiętać od dobraniu odpowiedniej, przewiewnej bielizny.

Preferencje seksualne typu seks analny są niezwykle groźne dla kanału odbytu. Może być przyczyną nie tylko choroby hemoroidalnej, ale również wielu innych np. szczelina odbytu, nietrzymanie stolca czy HIV.

Prezentowane działania profilaktyczne chronią nie tylko przed hemoroidami, ale również innymi chorobami atakującymi okolice odbytu.

Profilaktyka choroby hemoroidalnej:

 

Reasumując – jak zapobiegać hemoroidom?

Nieodpowiednie nawyki żywieniowe , mała zawartość błonnika w przyjmowanych pokarmach, zbyt małe ilości przyjmowanych płynów , siedzący tryb życia, brak ruchu w znaczącym stopniu przyczyniają się do powstawania choroby hemoroidalnej. Ponadto istotnym czynnikiem jest wstrzymywanie naturalnego parcia na stolec. Zmiana niezdrowego stylu życia jest pierwszym krokiem, aby zapobiegać oraz zmniejszać występujące dolegliwości.

1. Prawidłowe odżywianie – podczas prawidłową dieta i odżywieniem a chorobą hemoroidalną istnieje ścisły związek. Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, z małą zawartością tłuszczy i ostrych przypraw, znacznie wspomaga regularne wypróżnianie, czego konsekwencją jest powstawanie miękkiego stolca, niepodrażniającego błony śluzowej odbytu.

2. Regularne wypróżnianie – wiele osób cierpi na zaparcia. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, iż z tym problem również należy zwrócić się do lekarza. Nie powinno się samodzielnie oraz regularnie stosować środków przeczyszczających, gdyż w późniejszym okresie mogą one spowodować podrażnienie jelit oraz zmniejszyć ich perystaltykę, co w dłuższej perspektywie powoduje jeszcze większe dolegliwości. Warto zaznaczyć, iż nie ma konieczności codziennego wymuszania stolca, za to parcia nie można powstrzymywać, lecz w marę możliwości udać się do toalety. Im dłużej bowiem stolec pozostaje w jelicie, tym jest twardszy i powoduje bolesne wypróżnianie. Silne parcie, może przyczynić się do zaostrzenia dolegliwości oraz zwiększyć niebezpieczeństwo uszkodzenia i krwawienia hemoroidów.

» Zobacz co oferują apteki na regularne wypróżnianie »»

3. Odpowiednia bielizna i higiena – wybór bielizny, jest bardzo istotny dla osób cierpiących na dolegliwości związane z hemoroidami. Należy wybierać tylko taką bieliznę, która w 100 % wykonana jest z bawełny, dzięki czemu skóra może oddychać, a sztuczny materiał nie powoduje otarć i podrażnień. Prawidłowa higiena okolic odbytu pomaga łagodzić typowe objawy, dlatego po każdym wypróżnieniu okolice odbytu należy umyć ciepłą wodą.

4. Przede wszystkim ruch – siedzący tryb życia bardzo sprzyja powstawaniu hemoroidów. Wygoda, to niestety początek wszelkich cierpień. Przy chorobie hemoroidalnej ruch, jest wręcz niezbędny. Osoby cierpiące na tą przypadłość częściej powinny chodzić po schodach, spacerować. Dużo ruchu przy każdej możliwej okazji jest bardzo wskazane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *