Objawy

Nieleczona choroba hemoroidalna ma długotrwały przebieg, a jej objawy mogą się nasilać i niwelować w zależności od stadium jej zaawansowania. Badanie lekarskie pozwala na określenie etapu choroby, a następnie na zastosowane właściwego leczenia. Wybór pada pomiędzy leczeniem zachowawczym, leczeniem instrumentalnym oraz leczeniem operacyjnym.

Najczęstszymi objawami towarzyszącymi hemoroidom są min.  świąd w okolicy odbytu, krwawienie, wypadanie guzka, ból w okolicy odbytu, nietrzymanie gazów i stolca.

Biorąc pod uwagę stadium zaawansowania choroby wyróżnić można jej IV etapy:

Objawy choroby hemoroidalnej

Pacjenci najczęściej wskazują na następujące objawy:

  • Świąd w okolicy odbytu – jest jednym z pierwszych objawów choroby hemoroidalnej, jednak może on występować np. jako reakcja alergiczna na kosmetyki. Zdarza się, że towarzyszy mu wypadanie hemoroidów bądź sączenie wydzieliny z odbytu.
  • Krwawienie – początkowo są to śladowe ilości krwi dostrzegalne na stolcu bądź papierze toaletowym. Tego typu krwawienie może być także objawem nowotworu, dlatego nie należy go lekceważyć.
  • Wypadanie guzka – chory odczuwa dyskomfort podczas oddawania stolca bądź wysiłku fizycznego. W początkowych stadiach choroby, guzek cofa się samoistnie, natomiast w późniejszych wymaga odprowadzania ręcznego.
  • Ból w okolicy odbytu – jego pojawienie się może sygnalizować wystąpienie innych zmian chorobowych, często towarzyszących hemoroidom.
  • Nietrzymanie stolca i gazów – u zdrowego człowieka występuje od 3 do 4 guzków odbytniczych odpowiedzialnych za te czynności fizjologiczne. Przy żylakach odbytu może dojść do zmiany ich autonomicznego ułożenia, stąd też nietrzymanie stolca i gazów. Jest to ważny symptom, który może mieć duże znaczenie przy podjęciu właściwej kuracji leczniczej.
  • Uczucie niepełnego wypróżnienia – spowodowane jest to powiększonymi guzkami krwawniczymi zalegającymi w kanale odbytu.
  • Sączenie wydzieliny z odbytu – wydzielina ta jest o wodnistej lub śluzowej konsystencji i często powoduje brudzenie bielizny.
  • Luźniejszy stolec.

Więcej na temat choroby hemoroidalnej opowie Prof. dr hab. Paweł Lampe:

Stadia rozwoju hemoroidów

U znacznej ilości pacjentów, hemoroidy nie dają początkowo wielu przykrych dolegliwości. Związane, jest to z faktem, iż hemoroidy posiadają cztery stadia rozwoju, i każdy kolejny stopień wiąże się z występowaniem większych dolegliwości.

Stadium 1 – Hemoroidy nie są jeszcze wyczuwalna ani widoczne na zewnątrz. W tym stadium oprócz sporadycznych jasnoczerwonych krwawień, z reguły nie powodują żadnych innych dolegliwości.

Stadium 2 – Hemoroidy, mogą zacząć wypadać, podczas parcia, ale samoistnie się cofają. Mogą towarzyszyć temu już takie dolegliwości jak: krwawienie, świąd a także pieczenie. W tym stadium pojawia się również uczucie niecałkowitego wypróżnienia.

Stadium 3 – W tym stadium hemoroidy, mogą wypadać, już nie tylko w czasie wypróżniania się, ale również w czasie wysiłku fizycznego. Mogą one powodować silny ból oraz ostre pieczenia i swędzenie.

Stadium 4 – Hemoroidy w tym stadium wypadają poza odbyt i nie dają się już odprowadzić. Oprócz dolegliwości występujących w trzecim stadium, pojawia się tutaj również sączenia oraz bardzo często nietrzymanie stolca.

Zobacz również:
Jak rozpoznac hemoroidyJak rozpoznać hemoroidy
Dowiedz się jak szybko i w łatwy sposób rozpoznać hemoroidy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym są hemoroidy oraz jakie są wczesne symptomy.

One Thought on “Objawy

  1. poza kwestiami merytorycznymi zawartymi w powyższym artykule, należy także zwrócić uwagę na to, że czas najwyższy zmienić w opinii społecznej uważanie tej choroby za wstydliwą, co niejednokrotnie opóźnia podjęcie działań diagnostycznych i terapeutycznych. to choroba jak każda inna, a opóźnianie wizyty tylko dlatego, że dotyczy intymnych stref ciała, może mieć (i niejednokrotnie ma) bardzo przykre konsekwencję, znacznie przewyższające opory osobiste i nieuzasadnione poczucie wstydu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *