Zioła na hemoroidy

Hemoroidy są zmorą wielu ludzi. Okazuje się, że skuteczne sposoby na tę dolegliwość oferuje nam sama Matka Natura. Rośliny lecznicze doskonale zwalczają wszystkie objawy choroby, a wyciągi i ekstrakty pozyskiwane z ziół są składnikami wielu preparatów farmaceutycznych stosowanych w terapii zapalenia guzków krwawniczych.

Poniżej prezentujemy kilka najskuteczniejszych darów natury.

Kasztanowiec zwyczajny

W lecznictwie wykorzystywane są owoce, kwiaty oraz kora tej rośliny. Kasztanowiec jest bogaty w wiele cennych substancji czynnych takich jak saponiny, a wśród nich escyna, glikozyzydy, kumaryny (m.in. eskulina), flawonoidy i garbniki. Różnorodność tych składników sprawia, że roślina ta znalazła zastosowanie w schorzeniach związanych z wadliwym funkcjonowaniem układu naczyniowego.

Substancje czynne zawarte w kasztanowcu korzystnie wpływają na uszczelnianie naczyń krwionośnych oraz usprawniają przepływ naczyniowy. Ponadto garbniki występujące w roślinie działają ściągająco i kojąco na rany.

Wyciągi z kasztanowca są składnikami wielu gotowych preparatów stosowanych w leczeniu hemoroidów oraz jako surowiec roślinny przeznaczony do sporządzania wywarów i odwarów ponocnych w leczeniu tej dolegliwości. Ekstrakty z tej rośliny znalazły również zastosowanie kuracji żylaków innego pochodzenia np. nóg, stanów zapalnych wątroby, prostaty, w zwalczaniu dolegliwości towarzyszących menopauzie, a także jako środek na oparzenia, odmrożenia i stany zapalne skóry.

Oczar wirginijski

Surowcem używanym w lecznictwie są kora oraz liście bogate w garbniki, flawonoidy, saponiny oraz kwasy. Składniki te sprawiaj, że roślina charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwkrwotocznym oraz antybakteryjnym.  Wchodzi w skład maści, żeli używanych w problemach z hemoroidami oraz innymi typami żylaków.  Ponadto doskonale sprawdza się jako środek na bóle stawowe, mięśniowe i reumatyczne.

Krwawnik pospolity

Surowcem zielarskim są kwiaty i ziele, które zawierają całe bogactwo olejków eterycznych, garbników, glikozydów i flawonoidów. Krwawnik ma udowodnione działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a także przeciwkrwotoczne. Charakteryzuje się również niewielkimi właściwościami spazmolitycznymi oraz korzystnym wpływem na układ pokarmowy w tym na jego ostatni odcinek.

Ze względu na właściwości kojące znalazł również zastosowanie w leczeni dolegliwości związanych z tworzeniem się stanów zapalnych w obrębie guzków krwawniczych.

Ziarnopłon wiosenny

Ziele tej rośliny zawiera garbniki, witaminy przede wszystkim witaminę C oraz alkaloidy. W medycynie ludowej był powszechnie stosowany w zwalczaniu żylaków odbytu i brodawek. Obecnie wchodzi w skład maści przeciw hemoroidom.

Kozieradka pospolita

Głównym surowcem zielarski pozyskiwanym z tej rośliny jest jej nasienie, które zawiera śluzy, tłuszcze,  saponiny, flawonoidy oraz witaminy. Przeważnie stosowana jest w braku łaknienia oraz w schorzeniach układu pokarmowego. W leczeniu hemoroidów używana jako środek wspomagający, regulujący wypróżnianie.  Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i kojące zewnętrznie stosowna jest w postaci przymoczków, nasiadówek i płukanek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *