Leczenie zachowawcze

 

Leczenie zachowawcze hemoroidów  jest stosowane głównie w dwóch pierwszych etapach choroby. W przypadku stadium III i IV konieczne może być zastosowanie metody instrumentalnej lub chirurgicznej. Leczenie zachowawcze hemoroidów dzieli się na:

  • Leczenie farmakologiczne
  • Dieta
  • Medycyna naturalna

Wybór metody leczenia hemoroidów:

Leczenie farmakologiczne hemoroidów

Opiera się na łagodzeniu i wykluczaniu uciążliwych objawów hemoroidów, jednak nie zlikwiduje powodów ich występowania. W takim przypadku lekarz może przypisać leki przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwbakteryjne, przeciwświądowe,  poprawiające przepływ krwi, poprawiające trawienie, czy też ułatwiające wypróżnianie.

Dieta

Co powinna zawierać dieta wspomagająca walkę z hemoroidami?

Dieta powinna być przede wszystkim bogata w błonnik roślinny, bo to właśnie on zapobiega powstawaniu żylaków odbytniczych. Ponadto mając zdolność wiązania wody zmiękcza kał i ułatwia jego wydalanie. Błonnik wpływa także na:

  • Perystaltykę jelit
  • Zapobieganie zaparciom
  • Zapobieganie nowotworom układu pokarmowego
  • Prawidłowy poziom dobroczynnych bakterii jelitowych
  • Zmniejszenie uczucia głodu
  • Usuwanie toksyn z organizmu

Naturalnymi źródłami błonnika roślinnego są produkty zbożowe w tym otręby, kasze, musli, płatki zbożowe, ryż, pieczywo razowe oraz żytnie. Ponadto znaleźć go można w nasionach roślin strączkowych. Obecny jest on także w postaci suplementu diety – jako pigułki i proszki.

Przy hemoroidach równie ważne jest przyjmowanie sporej ilości płynów takich jak niegazowane wody mineralne, herbatki owocowe i ziołowe napary. Każdy powinien wypijać ok. 2 litrów wody dziennie, w przypadku osób chorych na chorobę hemoroidalną ten wskaźnik wynosi 2,5 litra.

Przy hemoroidach niewskazane jest spożywanie takich produktów jak: czekolada, kakao, rośliny strączkowe, kapusta oraz kawa i alkohol.

Medycyna naturalna

Medycyna naturalna wykorzystuje takie rośliny jak dąb, oczar wirginijski, orzech czarnoksięski, kasztanowiec zwyczajny, kasztanowiec biały, kasztanowiec gorzki, kozieradka pospolita, kozieradka lekarska, boża trawka, greckie siano, kończyna grecka i wiele innych. Stosowane są one w postaci naparów, herbatek, okładów, kąpieli bądź nasiadek.

Zioła stosowane przy leczeniu hemoroidów zostały opisane szczegółowo na tej podstronie (kliknij aby przejść) >>

W leczeniu guzków krwawniczych wykorzystuje się również kostki lodu, są one przykładane przez woreczek plastikowy i gazę do chorego miejsca.

 

Zobacz również:
Metody leczenie hemoroidówWybór metody leczenie hemoroidów
Leczenie hemoroidów może być przeprowadzane z różną intensywnością. Wszystko zależy od tego w jakim stopniu pacjent toleruje swoją chorobę oraz…
preparaty z apteki na hemoroidyPreparaty z apteki na hemoroidy
Artykuł w całości poświęcony jest preparatom z apteki służącym do walki z hemoroidami. Dowiesz się tutaj o lekach doustnych oraz…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *