Terapia zespolona (metoda Barrona)

 

Metoda Barrona zwana także gumkowaniem, to jedna z najbardziej skutecznych, bezinwazyjnych oraz bezpiecznych metod usuwania hemoroidów. Jej skuteczność oceniana jest aż na 90% skuteczności , a sam zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych w prywatnych gabinetach lekarskich. Obecnie w naszym kraju zabieg ten nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Obecnie koszt pozbycia się hemoroidów to ok. 400 PLN za jednego. W chirurgii metoda ta jest wykorzystywana od około 40 lat. Wskazana jest  w leczeniu żylaków I, II, a w niektórych przypadkach nawet III stopnia.

Przygotowanie do zabiegu: W dzień zabiegu w godzinach porannych, oraz na dwie godziny przed samym zabiegiem pacjentowi  wykonywana jest lewatywa, która ma na celu oczyszczenie odbytu. Na dwa dni przed zabiegiem powinno spożywać się wyłącznie dietę płynną: napoje niegazowane, kisiel, budyń bulion, rzadkie zupki, soki, herbatę.

Należy pamiętać iż niedostosowanie się do wymaganych zaleceń, skutkuje niemożliwością wykonania zabiegu. Przed zabiegiem pacjent powinien poinformować również lekarza czy: leczy się z powody chorób układu krążenia, cukrzycy, przyjmuje leki przeciwzakrzepowe lub inne, występuje alergia na leki przeciwbólowe lub antybiotyki.

Opis zabiegu: W czasie zabiegu pacjent przyjmuje pozycję ginekologiczną – czyli podobną do tej, która kobieta przyjmuje podczas badania ginekologicznego – różnica polega na tym iż zabieg wykonywany jest na stole zabiegowym, nie zaś na fotelu ginekologicznym. W trakcie zabiegu wybrany guzek, zostaje bardzo dokładnie zbadany i oceniony w badaniu anoskopowym – to proktologiczne badanie, które odbywa się za pomocą anoskopu, czyli rurki umieszczanej wewnątrz odbytu i odbytnicy. Zabieg może być wykonywany w celu wizualizacji odbytu, kanału odbytu oraz zwieracza wewnętrznego. Badanie wykonywane jest także, by zbadać masę kału lub ciała obcego w kanale odbytu.

Poniżej wideo z fragmentem zabiegu przeprowadzonego metodą Barrona:


Zakładanie gumowych podwiązek metodą Barrona, polega na założeniu gumowego pierścienia, na podstawę guzka, za pomocą urządzenia- ligatora, która składa się z cylindra na którym założone są podwiązki. Kiedy lekarz wykona już badanie i dokona wyboru guzka przeznaczonego do podwiązania, wciąga się błonę śluzową guzka do cylindra, a następnie zsuwa się podwiązki na szypułę (podstawę) hemoroida. Zaciśnięta podwiązka powoduje niedokrwienie jego obwodowej części, co w konsekwencji doprowadza do martwicy i zwłóknienia guzka, który samoistnie odpada po ok. 7-  10 dniach po wykonaniu zabiegu.

Podczas  jednego zabiegu możliwe jest założenie gumowych opasek na wszystkie żylaki odbytu, jeżeli jest ich więcej niż jeden. Jednak w większości przypadków zabiegi wykonuje się oddzielnie, usuwając jeden guzek. Kolejne guzki są usuwane w odstępach od  3 do 4 tygodni. Usuwanie kolejno tylko jednego guzka krwawniczego zmniejsza ryzyko powikłań związanych z występowaniem martwicy po założeniu podwiązki.

Większość chorych po zabiegu może odczuwać wrażenie pełności w kanale odbytu do chwili odpadnięcia niedokrwionego guzka, jednak dyskomfort ten nie wymaga leczenia.

Metoda te nie wymaga zastosowania znieczulenia i jest bezbolesna,  ponieważ  zabieg wykonuje się w obszarze kanału odbytu leżącym ponad 2-3 cm powyżej tzw. linii grzebieniastej, gdzie nie ma już zakończeń bólowych w obrębie śluzówki jelita. 

Poniżej ilustracja przedstawiająca zabieg metodą Barrona (zakładanie gumowych podwiązek):


Terapia zespolona, hemoroidyTerapia zespolona, hemoroidy

 

Czas całego zabiegu to około 15 minut.

Możliwe powikłania:

  • Pojawienie się bardzo silnego bólu w kanale odbytu, może świadczyć o nieprawidłowym założeniu gumek. W przypadku tego typu komplikacji, konieczne jest usunięcie założonych gumek.
  • W miejscu założenia gumowej ligatury może dojść do rozwoju stanu zapalnego lub ropnia; stały ból, gorączka oraz ropna wydzielina wydobywająca się z odbytu, mogą być tego sygnałem – stan taki leczy się zwykle antybiotykiem.

Przeciwwskazania: Głównym czynnikiem uniemożliwiającym wykonanie zabiegu jest stan zapalny kanału odbytu i odbytnicy, a także przyjmowanie antykoagulantów, czyli substancji hamujących fizjologiczny proces krzepnięcia krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *