Leczenie instrumentalne

 

Leczenie hemoroidów metodami instrumentalnymi polega na podwiązaniu żylaka odbytu bądź zmniejszeniu jego ukrwienia. Tego typu zabiegi wykonywane są specjalistycznymi narzędziami w warunkach ambulatoryjnych. Dostępne są następujące metody instrumentalne:

  • Terapia zespolona (zakładanie gumowych podwiązek) – Zwana także Metodą Barrona, jest najczęściej stosowaną metodą instrumentalną. Lekarz zamyka dopływ krwi do żylaka za pomocą gumeczki usadowionej u nasady guzka. Martwy heroid odpada i jest wydalany wraz z kałem.
    Poniżej ilustracja przedstawiająca zabieg metodą Barrona (zakładanie gumowych podwiązek):


Terapia zespolona, hemoroidyTerapia zespolona, hemoroidy

Poniżej wideo z fragmentem zabiegu przeprowadzonego metodą Barrona:

  • Krioterapia – w tej metodzie wykorzystuje się parę ciekłego azotu ( -195,8°C) bądź podtlenek azotu (-89°C), które zamrażają tkankę guzka krwawniczego. Po odpadnięciu chorej tkanki na jej miejsce powstaje nowa, zdrowa. Krioterapii często towarzyszy wydzielina o przykrym zapachu, która może utrzymywać się do 6 tygodni.
  • Skleroterapia – polega na zaaplikowaniu serii mini zastrzyków w okolicy guzka krwawniczego, co ma na celu wywołanie zakrzepu, a w jego efekcie odpadnięcie guzka. Prawidłowo wykonana skleroterapia jest bezbolesna.

Skleroterapia

  • Fotokoagulacja – czyli naświetlanie chorych miejsc z wykorzystaniem lampy halogenowej bądź laserem (rzadziej stosowane, ze względu na koszty). W trakcie jednego zabiegu takiemu naświetlaniu może zostać poddane nie więcej niż dwa guzki, kolejne usuwa się po ok. trzech tygodniach. Zaletą tej metody są małe szanse na powikłania.
  • Elektrokoagulacja – metoda podobna do fotokoagulacji, jednak naświetlenie w tym przypadku odbywa się bezpośrednio wewnątrz kanału odbytu. Zabieg wymaga przygotowania pacjenta, poprzez wykonanie lewatywy. W celu całkowitego wyleczenia konieczne są 3-4 zabiegi w 3-5 tygodniowych odstępach czasu.
  • Podkłucie tętnic hemoroidalnych (DGHAL) – polega na zatrzymaniu przepływu krwi w tętnicach hemoroidalnych poprzez ich nakłucie. Metoda może być stosowana bez względu na stadium choroby, jest bezbolesna i prosta.Wybór metody leczenia guzków krwawniczymi zależny jest od stadium choroby

Wybór metody leczenia guzków krwawniczych zależy od stadium zaawansowania choroby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *