Czym są hemoroidy?

 

HEMOROIDY – nazywane także żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi to schorzenie występujące w ostatnim odcinku jelita grubego, guzki mają postać nabrzmiałych i rozszerzonych żył.

Choroba najczęściej dotyczy osób powyżej 40 roku życia, a prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. 

Nie ma wyszczególnień co do płci, czy przynależności społecznej.

O występowaniu hemoroidów, mówi się dopiero wówczas, kiedy w splocie naczyń dochodzi do zatrzymania krwi, co uniemożliwia jest swobodne znalezienie ujścia – w skutek czego, małe tętniczki ciała jamistego rozszerzają się i tworzą guzkowate wypukłości w błonie śluzowej.

 Choroba hemoroidalna zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych.

Kanał odbytu 

Do występowania żylaków odbytu przyczyniają się między innymi:

  • Nieodpowiedni tryb życia, mała aktywność fizyczna, stres, zła dieta.
  • Wykonywany zawód, praca w pozycji siedzącej.
  • Predyspozycje rodzinne, uwarunkowania genetyczne.
  • Nadwaga.
  • Ciąża i naturalny poród.
  • Choroby okolic odbytu.
  • Dieta uboga w błonnik, a bogata w tłuszcze i białka.
  • Schorzenia wątroby.

Na pytanie „Czym są hemoroidy?” odpowiada Prof. dr hab. Paweł Lampe:

Stadia rozwoju hemoroidów

U znacznej ilości pacjentów, hemoroidy nie dają początkowo wielu przykrych dolegliwości. Związane, jest to z faktem, iż hemoroidy posiadają cztery stadia rozwoju, i każdy kolejny stopień wiąże się z występowaniem większych dolegliwości.

Stadium 1 – Hemoroidy nie są jeszcze wyczuwalna ani widoczne na zewnątrz. W tym stadium oprócz sporadycznych jasnoczerwonych krwawień, z reguły nie powodują żadnych innych dolegliwości.

Stadium 2 – Hemoroidy, mogą zacząć wypadać, podczas parcia, ale samoistnie się cofają. Mogą towarzyszyć temu już takie dolegliwości jak: krwawienie, świąd a także pieczenie. W tym stadium pojawia się również uczucie niecałkowitego wypróżnienia.

Stadium 3 – W tym stadium hemoroidy, mogą wypadać, już nie tylko w czasie wypróżniania się, ale również w czasie wysiłku fizycznego. Mogą one powodować silny ból oraz ostre pieczenia i swędzenie.

Stadium 4 – Hemoroidy w tym stadium wypadają poza odbyt i nie dają się już odprowadzić. Oprócz dolegliwości występujących w trzecim stadium, pojawia się tutaj również sączenia oraz bardzo często nietrzymanie stolca.

Zobacz również:
hemoroidy Hemoroidy
Hemoroidy to małe nabrzmiałe gudzki krwawiczne. Dowiedz się jak powstają hemorodiy oraz poznaj ich przyczyny, aby skutecznie się przed nimi chronić.
czy hemoroidy maja podloze genetyczne Objawy grzybicy stóp
Wiele osób twierdzi, że choroby na które chorujemy mają podłoże genetyczne. Zapraszamy do obejrzenia filmu, na którym światowej klasy eksperci wypowiadają się na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *